Cotygodniowe spojrzenie na rynek nieruchomości – 01/2020

  • 4 lata temu
  • 0
Cotygodniowe spojrzenie na rynek nieruchomości - 01/2020

W tym tygodniu piszemy o cenach sprzedaży i wynajmu, planowanych podwyżkach opłat od nieruchomości, wyroku TSUE odnośnie wynajmu prywatnych mieszkań dla turystów, dziurawej specustawie covidowej i o rekordowym odsetku young adults w USA mieszkających z rodzicami.

Wzrosty i spadki

Ostatni tydzień, wraz z początkiem kalendarzowej jesieni, przyniósł nowe podsumowania rynków wynajmu i sprzedaży. Zdania analityków są w tej kwestii niejednoznaczne, w szczególności jeśli mówimy o temacie przykuwającym największą uwagę, czyli o prognozach cen sprzedaży mieszkań w dużych miastach.

Według indeksu urban.one, ceny mieszkań po ostrej (jak na ostatnie lata) korekcie, zaliczają regularny, choć hamujący wzrost.

https://www.bankier.pl/nieruchomosci/ceny-mieszkan

Indeks cen transakcyjnych mieszkań w Polsce

Nieco inaczej wygląda sytuacja rynku najmu, który zaliczył widoczny spadek. Największe obniżki czynszów liczone rok do roku odnotowano w dużych miastach, w szczególności w Poznaniu (20%) i Warszawie (15%).

Głównymi „winowajcami” są studenci i niepewność związana ze sposobem prowadzenia zajęć na uczelniach wyższych.Większość uczelni zdecydowało się na nauczanie zdalne lub hybrydowe.

Zmniejszone zainteresowanie wynajmem (rekordzistą jest Poznań ze spadkiem rzędu 51%) w połączeniu ze zwiększoną podażą mieszkań (efekty tąpnięcia najmu krótkoterminowego), zmusiły niektórych właścicieli do obniżki czynszów.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Stawki-najmu-nizsze-nawet-o-15-proc-Co-przyniesie-jesien-7962264.html

https://epoznan.pl/news-news-109881-bardzo_duzy_spadek_zainteresowania_wynajmem_mieszkan_w_poznaniu_w_sierpniu_az_o_polowe

Właścicielu, szykuj się na podwyżki

Nie spowalnia presja legislacyjna na wzrost podatków i opłat. Pod koniec sierpnia pojawiły się informacje o chęci wprowadzenia tzw. „opłaty od deszczu” w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w skali roku.

Zawiłości i założenia opłaty deszczowej dobrze opisuje Bezprawnik: https://bezprawnik.pl/kogo-obejmie-podatek-od-deszczu/

Szykuje się ponadto wzrost podatku od nieruchomości. W 2021 roku stawki podatku wzrosną o około 3,9% ze względu na rozpędzającą się inflację.

https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,26184969,to-juz-pewne-w-2021-roku-podatek-od-nieruchomosci-podrozeje.html

Nadchodzi regulacja „krótkiego najmu”.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że państwa członkowskie mogą wprowadzać wewnętrzne przepisy regulujące możliwości i sposoby wynajmu prywatnych mieszkań dla turystów.

Niewątpliwie rynek „najmu krótkoterminowego” zbliża się ku przesileniu. O konieczności regulacji pisano wielokrotnie na https://www.inwestycjewkurortach.pl, a niedawno władze Katalonii zdecydowały się zakazać całkowicie tej formy prowadzenia działalności w Barcelonie.

Wyrok TSUE jest kolejnym krokiem do wprowadzenia w Polsce pełnej regulacji wynajmu krótkoterminowego. Czy regulacja będzie przypominała przypadek Ubera, który z perspektywy użytkownika zmienił niewiele, czy bardziej kataloński zakaz, to pozostaje trudne do przewidzenia. Tajemnicą poliszynela jest bowiem, że najem na cele turystyczne wzbudza wiele emocji na wielu poziomach – od wspólnot mieszkaniowych i oddolne organizacje miejskie (np. Miasto Jest Nasze) po lobby hotelarskie, dla którego wynajem prywatny jest niewygodną konkurencją.

Dziurawa specustawa spowodowała chaos

Ustawy anty-covidowe pozwoliły na budowę inwestycji mieszkaniowych w miejscach, w których najprawdopodobniej nie mogłyby powstać, gdyby były procesowane normalnym trybem.

Specustawa zniosła obowiązywanie niektórych przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Luka została załatana po sześciu miesiącach, jednak przez ten czas kilku deweloperów rozpoczęło swoje inwestycje.

Dokładnie o sprawie pisze Rzeczpospolita oraz portal Money.pl

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/309209965-Specustawa-covidowa-pozwolila-na-budowanie-osiedli-ktore-teraz-ciezko-bedzie-sprzedac.html

https://www.money.pl/gospodarka/awantura-o-jednego-dewelopera-na-tarczy-skorzystaly-setki-innych-6555363368479264a.html?utm_source=wykop.pl&utm_medium=link-5705521

Za oceanem rekordowa ilość młodzieży mieszka z rodzicami

Czyli o nietypowej sytuacji young-adults (18-29 lat) w USA, którzy deklarują mieszkanie z rodzicami w stopniu większym niż podczas Wielkiego Kryzysu.

Obecnie ponad 52% amerykańskiej młodzieży mieszka przynajmniej z jednym rodzicem. Jest to w oczywisty sposób ogromny wpływ pandemii, bardzo dużej elastyczności rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, niepokoju odnośnie przyszłości i bezpieczeństwa, zamknięcia kampusów i akademików, oraz zadłużenia, za którym idzie potrzeba szukania oszczędności.

Wynik 52% jest najwyższy od 1900 roku.

https://www.pewresearch.org/fact-tank/2020/09/04/a-majority-of-young-adults-in-the-u-s-live-with-their-parents-for-the-first-time-since-the-great-depression/

 

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać