Spojrzenie na branżę nieruchomości – Listopad 11/2020

  • 4 lata temu
  • 0
Spojrzenie na branżę nieruchomosci Listopad 11 2020

Wstęp

Ostatnie tygodnie upłynęły przede wszystkim pod znakiem 2. fali epidemii SARS-COV-2. Druga fala okazała się być dla zarówno dla Polski, jak i dla Europy o wiele cięższa biorąc pod uwagę przyrosty zachorowań i ilości zgonów. Pokazała też jak szybko społeczeństwa dostosowują się do nowych warunków – to, co do niedawna wzbudzało panikę, dzisiaj zaczyna być nową rzeczywistością.

Tymczasem rynek nieruchomości wydaje się być daleki od pogrążenia w chaosie. Na próżno szukać wyraźnej korekty, którą wieszczono już podczas pierwszej fali, i to pomimo ewidentnych problemów niektórych branż.

Najem krótkoterminowy od zakazu do zakazu

Pierwszy lockdown przyniósł surowe ograniczenia w wynajmie mieszkań na krótki termin. Mieszkania były dostępne jedynie w wyjątkowych sytuacjach – podróży służbowej, dla medyków lub jako pobyt przy zaplanowanej operacji lub zabiegu.

Jednak większość mieszkań przeznaczona była dla dwóch największych grup podróżujących – turystów oraz klientów biznesowych, niekoniecznie zaliczanej w ramach „podróży służbowej”.  Turystyka została odcięta mocą ustawy, zaś klienci biznesowi przestali przyjeżdżać. Nikt już bowiem nie prowadził szkoleń, a spotkania i konferencje odbywały się przez internet.

Dzisiaj mamy powtórkę tego scenariusza. Goście biznesowi ograniczyli przemieszczanie, a wynajem na cele turystyczne ponownie jest zakazany. Nie pomogły nawet apele samorządów, w których większość mają politycy partii rządzącej.

Wzrost ilości ogłoszeń o 33% i stabilizacja cen

Za raportem Expander / Rentier.io – liczba ogłoszeń nieruchomości do sprzedaży wzrosła rdr. o ponad 33% (po usunięciu duplikatów). Przy czym wzrost liczby ogłoszeń na rynku wtórnym to aż 49%. I choć takie wzrosty mogą szokować, jeszcze bardziej może szokować, że nie wpływają one bezpośrednio na zmiany cen.

Ceny w porównaniu do marca 2020 pozostały praktycznie bez zmian, zaś ceny w porównaniu października 2019 wzrosły w prawie każdym z badanych miast za wyjątkiem Katowic.

Dlaczego ceny utrzymują podobne wartości?

Niepokojące dane dotyczące inflacji

Pomimo kryzysu mamy do czynienia z utrzymującym się bardzo wysokim poziomem inflacji w porównaniu do średniej Unii Europejskiej. Ostatnie dane wskazują na inflację na poziomie ponad 3% CPI.

Wysokie wskaźniki inflacji, które w UE oscylują w okolicy 0,1%, mogą napawać niepokojem i tym samym skłaniać do przenoszenia kapitału w inną stronę niż złotówka, aby chronić oszczędności. Jednym z kierunków są oczywiście nieruchomości, które mają opinię pewnej inwestycji, o solidnych podstawach (cegła i beton) i odporności na zdarzenia losowe (za wyjątkiem wojny).

Stopy procentowe zostaną utrzymane…

… a być może nawet obniżone. Jak podaje portal Forsal.pl, Kamil Zubelewicz (człowiek RPP), nie wyklucza dalszego obniżenia stóp procentowych. Przypominamy, że obecnie mamy do czynienia z rekordowo niskimi stopami procentowymi na poziomie 0,1%.

Kamil Zubelewicz wspomina też, że ze względu na metodologię liczenia CPI, realna inflacja jest z pewnością wyższa niż 4%.

O kredytach słów kilka

Niskie oprocentowanie i obietnica utrzymania obecnego poziomu tylko zachęca do zaciągania nowych kredytów. Banki jednak, biorąc pod uwagę rosnące ryzyko związane z zadłużeniem i niepewnością na rynku pracy, zaostrzyły kryteria rozpatrywania wniosków.

Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN akcja kredytowa zmniejszy się rdr. o około 6-7%. Banki po drugim kwartale zdecydowały się załagodzić kryteria przyznawania wniosków, przy jednoczesnym stałym podnoszeniu marży i utrzymywaniu surowszych warunków dla klientów podniesionego ryzyka. Efekt w trzecim kwartale był zauważalny i doprowadził do wzrostu akcji kredytowej kwartał do kwartału o 8%.

 

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać