Cotygodniowe spojrzenie na rynek nieruchomości – 02/2020

  • 4 lata temu
  • 0
Cotygodniowe spojrzenie na rynek nieruchomosci 02/2020

W tym tygodniu skupiamy się na trendach.

Zaczynami od raportów dotyczących cen nieruchomości na rynku mieszkaniowym, żeby przejść przez drugą falę COVIDu i jej konsekwencje, aż do geopolityki i nowych technologii.

Raporty na temat cen

PKO BP z września

PKO BP, który niedawno przewidywał 15% spadki cen w kilkuletniej skali, teraz prognozuje nieco ostrożniej. Autorzy raportu zauważają, że lockdown doprowadził do zahamowania tendencji wzrostowej na rynku, ale spadki są mniejsze od prognozowanych. Prawdopodobieństwo dalszej tendencji spadkowej w kolejnych kwartałach oceniają na 60%.

GUS z października

Z kolei najnowszy raport GUS wskazuje na podwyżki cen. Mieszkania w II kwartale 2020 roku podrożały o średnio 2%, co w ujęciu rok do roku z analogicznym okresem stanowi podwyżkę o 10,9% (o 5,3% na rynku pierwotnym i o 15,4% na rynku wtórnym).

Deweloperzy chwalą się wynikami

Jak informuje Rzeczpospolita, wyniki deweloperów wróciły do „nowej normalności” po wstępnej panice i obostrzeniach związanych z lockdownem.

Druga fala i (nie)oczekiwane perturbacje

Ograniczenia w podróży dobijają krótki najem

W Polsce (oraz całej europie środkowo-wschodniej) skokowo wzrasta ilość zarażonych koronawirusem SARS-COV-2. Z tego powodu władze Wielkiej Brytanii zdecydowały się wyłączyć Polskę z krajów będącymi „korytarzami podróży” i tym samym wprowadzić obowiązek poddania się 10-dniowej kwarantannie po przybyciu na wyspy.

Wiadomość ta rozniosła się szerokim echem wśród osób zajmujących się najmem krótkoterminowym, który już teraz jest największym poszkodowanym na rynku nieruchomości. Nie dość, że obywatele Wielkiej Brytanii byli częstymi turystami w Polsce, to dodatkowo zmaleje wakacyjna migracja samych Polaków. To kolejny cios dla rynku turystycznego.

Jeżeli sytuacja z rozwojem drugiej fali zachorowań się utrzyma możemy spodziewać się podobnych obostrzeń w innych państwach.

https://bezprawnik.pl/kwarantanna-wielka-brytania/

Biura pustoszeją

Ilość wolnej przestrzeni biurowej bije rekordy – na rynku przybyło ponad 300 000 m2 biur. To efekt przechodzenia i utrzymywania pracy zdalnej w wielu firmach. Tymczasowe rozwiązania stają się „nową normalnością”, w szczególności, że praca zdalna może prowadzić do zwiększenia produktywności i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Praca zdalna zamienia biura w korpo-cmentarzyska. Przybyło 300.000 m kw. wolnych przestrzeni! Oto cztery nowe trendy, które czekają polskie biurowce i pracowników

Podatek od deszczu – ciąg dalszy

O podatku od deszczu wiele mówi się w kontekście domów. Tymczasem, poniekąd ze względu na ówczesną politykę wydzielania budynków po obrysie, płatnikami podatku zostaną również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Szacuje się, że wysokość opłaty może wynieść od 10 zł do aż 70 zł miesięcznie.

https://www.rp.pl/Finanse/309299905-Podatek-od-deszczu-obejmie-domy-jednorodzinne-wspolnoty-i-spoldzielnie-mieszkaniowe.html

Trochę geopolityki

Temat nieco obok nieruchomości, ale dotyczący głównego partnera handlowego Polski, czyli Niemiec. Polecamy dwuczęściowy artykuł autorstwa Maksymiliana Skrzypczaka z think-tanku Strategy and Future odnośnie (mało prawdopodobnego) decouplingu Polski i Niemiec, czyli o wzajemnych powiązaniach gospodarczych i  prognozach dynamicznie zmieniającego się świata.

https://strategyandfuture.org/decoupling-polska-niemcy

Trochę technologii

Amazon planuje wdrożenie nowego rozwiązania o nazwie Amazon Sidewalk. Sidewalk ma wykorzystywać „inteligentne przedmioty” (IoT) w najbliższej okolicy do tworzenia siatki połączeń, tym samym umożliwiając nie tylko przekazywanie danych i informacji wewnątrz siatki, ale również szybkie i zaawansowane namierzanie urządzeń.

Praktyczne użycie takiej technologii, choć na razie w fazie testów, jest ograniczone tylko wyobraźnią, ale może być bezcenne dla podmiotów zajmujących się nieruchomościami komercyjnymi, urbanistów i firm.

https://www.theverge.com/2020/9/21/21448926/amazon-sidewalk-ring-echo-tile-wifi-mesh-ble-location-tracking

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać